Jak wykorzystać techniki kreatywnego myślenia?


Paweł Marciuk

Z RDB Group związany od 2 lat. Zajmuje się znakowaniem odzieży haftem komputerowym. Najwięcej przyjemności czerpie z pracy kreatywnej, więc najchętniej tworzy własne koncepcje.

Prywatnie rysownik z zamiłowaniem do nauk technicznych. Wolny czas spędza grając w makao i słuchając muzyki z własnej kolekcji płyt.

Jak wykorzystać techniki kreatywnego myślenia?

Z tego artykułu dowiesz się…

– Jak przeprowadzić skuteczny brainstorming?
– Jakie pytania musisz sobie zadać pracując z metaplanem?
– Dlaczego warto tworzyć mapy myśli w pracy i podczas nauki?
– Jaki kapelusz pomoże Ci w odzyskaniu kreatywności?

Nawet najbardziej twórcza osoba wpada czasem w kreatywną czarną dziurę. Może nie do końca interesuje Cię temat, research nie przyniósł wystarczających rezultatów, a może jesienna pogoda osłabiła Twój zapał? Warto zastanowić się, co jest przyczyną i postarać się wyeliminować powody takiego stanu. Jednak czasem musimy pochylić się nad tematami, które stanowią nie lada wyzwanie, a pomysłów mamy jak na lekarstwo. Co robić w takiej sytuacji? Przecież nie ma problemów bez rozwiązań, więc dzisiaj pokażemy Ci, jak za pomocą 4 technik pobudzić kreatywne myślenie i twórcze zacięcie.

Brainstorming – burza mózgów

 

Metoda stworzona do pracy w grupie, najlepiej, kiedy działacie w 6-7 osób. Dobrze, jakby każdy z uczestników reprezentował wiedzę i doświadczenie z innej dziedziny. Dzięki temu jesteście w stanie spojrzeć na zadanie z różnych punktów widzenia i uzyskać świeże spojrzenie na dany problem. Ważne jest ustalenie zasad prowadzenia dyskusji w grupie. Pamiętajcie, aby nie oceniać ani nie krytykować pomysłów. Każdy z nich jest w stanie doprowadzić Was do kolejnego etapu. Nie przerywajcie sobie nawzajem i aktywnie słuchajcie – zadawajcie pytania i bądźcie gotowi do rozwijania pomysłów swoich współuczestników. Może zauważycie coś, czego osoba obok nie dostrzegła wcześniej, a wasze połączone pomysły będą genialnym rozwiązaniem? Otwórzcie się na współpracę i zaprezentujcie wszystkie swoje pomysły.

Metaplan

 

W poszukiwaniu rozwiązań problemu, z jakim boryka się nasz zespół, pomocnym może okazać się zastosowanie metaplanu. Jest to nic innego jak metoda prowadzenia dyskusji, popartej odpowiednimi pytaniami, mającej na celu odnalezienia poszukiwanej drogi. Na początku zadajmy sobie pytanie: Czym jest problem? Najprościej możemy opisać problem, jako różnicę między stanem faktycznym a stanem pożądanym. Zdefiniujmy więc nasz problem i umieśćmy go na środku planszy. Dzięki dedykowanym pytaniom (przedstawionym na poniższej grafice), stopniowo dochodzimy do rozwiązania.

Jakie problemy możemy starać się rozwiązać taką techniką?

Przykłady:

– Wysoka częstotliwość reklamacji.

– Plan sprzedażowy zrealizowany w 70%.

– Niższa sprzedaż w tym sezonie niż w poprzednim.

Mapa myśli

 

Mind Map służy nie tylko do uporządkowania swoich myśli, ale również świetnie sprawdza się podczas nauki lub pracy twórczej. Mapa myśli powinna wyglądać jak drzewo – pień to główny temat. Konary symbolizują podstawowe zagadnienia, a mniejsze gałęzie – szczegóły. Człowiek myśli promieniście, co oznacza możliwość tworzenia niekończących się skojarzeń do danego tematu. Potraktuj te słowa dosłownie – połóż przed sobą kartkę w orientacji poziomej, jeśli nie starczy Ci miejsca, doklej kolejną. Uwolnij swoją kreatywność i dopisuj kolejne zagadnienia dodając proste rysunki, np. w postaci ikon czy symboli.

Przydatne narzędzia do tworzenia cyfrowych Map myśli:

XMind.net

coggle.it

Mind42.com

Metoda 6 kapeluszy 

 

Edward De Bono to twórca pojęcia „myślenie lateralne”, czyli tzw. „myślenie w bok”. Oznacza to nowe spojrzenie na sytuację, kreatywność, dostrzeżenie nowych możliwości i pomysłów.

Idea sześciu kapeluszy pomaga rozwiązywać problemy w twórczy sposób, wskazuje sześć różnych stron, z jakich można spojrzeć na dany problem.

Metoda ta uznawana jest za prostą, praktyczną i skuteczną. Stosując „6 kapeluszy”, odczarowujemy zwykłe argumentowanie i bronienie swoich racji w konstruktywną dyskusję. Cała idea tej metody polega na sztucznym przyjęciu określonego stanowiska, dzięki czemu żadna z osób uczestniczących nie jest emocjonalnie związana z bronieniem swojej racji. Jednocześnie omawiając dany kapelusz, może wyrażać swoje uczucia bez strachu przed negatywną oceną innych członków zespołu.

Każdy kapelusz oznacza podejście do problemu z danej perspektywy.

Zaczynamy dyskusję „zakładając” pierwszy kapelusz i omawiamy problem z takiej perspektywy, jakie cechy dany kapelusz reprezentuje.

kapelusz biały: obiektywizm (fakty, liczby, neutralność, logika, brak miejsca na emocje),

kapelusz czerwony: emocjonalność (intuicja, przeczucia, emocje, uczuciowość, wrażenia, impulsywność),

kapelusz żółty: optymizm (pozytywna postawa, radość, ciekawość, przyjemność, korzyści, wiara w sukces i powodzenie),

kapelusz czarny: pesymizm i osąd (postawa negatywna, oceniająca, ostrzeżenie przed zagrożeniem, wskazanie wad, niedociągnięć, braków, pokazuje konsekwencje pomyłek i błędnych decyzji),

kapelusz niebieski: analiza (chłodny, bezstronny obserwator, sprawowanie kontroli nad tokiem myślenia, monitorowanie procesu, sporządzanie opisu i wniosków, dyscyplina, porządkowanie, określanie priorytetów; programuje wygląd całej sesji – jaki kapelusz włożyć najpierw, a jaki później),

kapelusz zielony: możliwości i kreatywność (nowe spojrzenie, nowe drogi, działanie wbrew regułom i wzorcom, podejście bezkrytyczne, nowości, ciągła zmiana, alternatywne rozwiązania, poszukiwanie).

Wszystkie 4 metody sprawdzą się, kiedy szukamy kreatywnych rozwiązań, a brakuje nam pomysłów. Jak widzimy z powyższych przykładów, praca w grupie ma ogromną moc – warto jednak robić to w sposób uporządkowany i zaplanowany. Znacie wspomniane metody? A może z którejś już korzystacie? Dajcie znać, jak się sprawdzają!

Wtorki z RDB

Komentarze wyłączone