Więcej nie zawsze znaczy lepiej, czyli o tworzeniu intuicyjnych stron WWW.


Norbert Korniluk

Od 3 lat związany z RDB Group. Jest twórcą projektu IdeaSEM związanego z tworzeniem stron i aplikacji, zajmuje się koordynacją szkoleń UAV. Uważa, że pozornie proste rzeczy najczęściej są najtrudniejsze. Prywatnie fan motoryzacji, uwielbia szybką jazdę, oczywiście wyłącznie w ramach obowiązujących przepisów drogowych.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Czyli o tworzeniu intuicyjnych stron WWW.

Z tego artykułu dowiesz się…

– Dlaczego prościej znaczy lepiej?
– Co zaplanować przed rozpoczęciem tworzenia strony?
– O jakie aspekty strony szczególnie powinniśmy zadbać?

Czasy, gdy sztywno napisane strony w HTML rządziły, już dawno za nami. Dzisiejsze strony i aplikacje są w pełni interaktywne i dynamiczne. Podążają za tym, co użytkownik (bądź twórca aplikacji), chce osiągnąć. Stąd obecnie coraz częściej spotykamy takie określenie jak UI/UX Designer. Po polsku, UI – projektant interfejsu dla użytkownika (czyli aspekt techniczny), UX – projektant doświadczeń użytkownika (aspekt emocjonalny).

Prościej, znaczy lepiej

Przedobrzona strona WWW może nie działać poprawnie. Układając zbyt wiele elementów na stronie, możemy doprowadzić do odwracania uwagi od głównego celu witryny. Prostota zawsze działa w efektywnych projektach stron internetowych. Zadbaj o czytelny i świeży wygląd swojej witryny, który nie tylko sprawi, że odczucie wizualne zostanie spełnione, lecz także pomoże użytkownikowi płynniej przechodzić między stronami. Przeładowywanie strony internetowej, która nie spełnia funkcji projektowych, jest frustrujące. Utrzymuj projekt tak prosty, jak to możliwe, a klient sam znajdzie swój sposób na spełnienie Twojego celu.

Spójność

Zwróć uwagę na dopasowanie wszystkich elementów projektu na każdej ze stron. Jeśli korzystałeś wcześniej z określonego koloru, kształtu (w domyśle – Key Visual), postaraj się, aby występował on także w wersji online. Staraj się, aby przyciski, nagłówki i podtytuły były wszędzie takie same. Zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem. Przed napisaniem pierwszej linijki kodu, powinieneś wiedzieć już konkretnie, jakie będą kolory, czcionki, przyciski etc. Najprościej osiągniesz to, tworząc swoje style CSS, a następnie korzystając z nich obligatoryjnie w kodzie.

Czytelność i typografia

Należy (niestety) pamiętać, że ciągłym „królem” contentu jest tekst. Poza funkcją oczywistą (zapewnianie informacji użytkownikom), służy także jako integralna część działań SEO. To dzięki niemu i nagłówkom, jednocześnie pozycjonujemy stronę, a także niesiemy dla docelowego klienta treść. Rozważ użycie czcionek uznanych za łatwiejsze do odczytania. Są to m.in. Lato, Helvetica etc. Mogą być one używane w tekście głównym.

Inteligentna responsywność

W dzisiejszych czasach, większość stron powstaje w technologii RWD. Pamiętaj jednak o paru złotych zasadach. Treści na telefonie, nie powinny być osadzone przy samej krawędzi ekranu. Strona musi zakładać używanie jej, przynajmniej w 4 wariantach – tablet, telefon mały (np. iPhone SE), telefon duży (np. iPhone XS Max), komputer. Zadbaj więc, aby strona wyświetlała się na nich poprawnie. Docelowo, niezależnie od szerokości ekranu, cała treść powinna zostać responsywna i czytelna.

Podsumowując, przestrzegając wyżej wymienionych zasad dobrego projektowania stron internetowych, możesz łatwo stworzyć estetyczną i funkcjonalną stronę internetową. Bez tej bazy trudno byłoby pokonać tą drogę. Tylko z czystym i przyjaznym dla użytkownika interfejsem możesz odnieść sukces.

Wtorki z RDB

Komentarze wyłączone