Definicja Księgi Znaku
Zacznijmy od początku. Czym tak w ogóle jest księga znaku ?
Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą — przedstawiamy definicję księgi znaku — księga znaku to nic innego jak instrukcja obsługi logo, stworzona przez autora po to, by ułatwić prawidłowe używanie go przez inne osoby, drukarnie, agencji i studia projektowe.
Elementy Księgi Znaku
Standardowa księga znaku składa się z takich elementów jak:
- Geneza logo
- Dopuszczalne konfiguracje znaku
- Konstrukcja znaku
- Pole ochronne znaku
- Kolorystyka podstawowa i uzupełniająca
- Znak wodny
- Typografia znaku
- Skalowanie i minimalne rozmiary znaku
- Stosowanie znaku na różnych tłach
- Niedopuszczalne modyfikacje
W genezie logo zawarte są informacje dotyczące zasad stosowania danego znaku. Pozwala poznać historię firmy, znaczenie symboliczne logo oraz założone sobie przez klienta cele i strategię firmy.
Dopuszczalne konfiguracje znaku ukazują logo w wersji podstawowej, umieszczanej na materiałach firmowych oraz marketingowych. Dodatkowo ukazane są inne wersje: negatywowa (odwrócone kolory), achromatyczna (kolory szarości).
Konstrukcja znaku to nic innego jak rysunek techniczny zawierający wymiary i proporcje najważniejszych składowych logo.
Pole ochronne znaku to minimalny, nienaruszalny obszar wokół znaku, w którego obrębie nie może się pojawić żadna obca forma, zarówno graficzna, jak i tekstowa. Dzięki temu zapewniona jest czytelność i schludność przedstawionego znaku.
Każde logo posiada dokładnie wyznaczone kolory, w jakich może zostać użyte. Kolorystyka, powinna być opisana w palecie kolorów CMYK, RGB i często również w PANTONE. Ciekawostką jest to, że każda z palet ma inne zastosowanie.
Znak wodny można rozpoznać zwiększoną przezroczystością. Zapobiega przywłaszczaniu materiałów, które są własnością firmy.
Typografia określa rodzaj czcionek, które zostały zastosowane w logotypie. Przy tworzeniu kolejnych elementów identyfikacji wizualnej, ważne jest, aby ściśle trzymać się określonych wcześniej fontów.
Skalowanie odbywa się poprzez proporcjonalne powiększenie lub pomniejszenie całego znaku wraz z typografią.
W księdze znaku logo przedstawione jest na tłach jednolitych oraz niejednolitych. Wizualizuje to praktyczne zastosowanie logotypu.
Przykładami niedopuszczalnych modyfikacji mogą być:
- zmiany typografii w logo znaku, elementy graficzne lub typograficzne umieszczone zbyt blisko znaku,
- zmiana kolorystyki znaku, używanie znaku w słabej jakości,
- zmiany wielkości bez zachowania proporcji,
- umieszczanie logotypu na tle o zbyt zbliżonych kolorach,
- zmiany wielkości poszczególnych elementów znaku,
- stosowanie znaku poniżej dopuszczalnej wielkości minimalnej.
„Projektowanie logo nie kończy się na stworzeniu logotypu. To wierzchołek góry lodowej, którą widzi klient. Podstawą tej góry jest księga znaku ”
Księga znaku pozwala wyeliminować ewentualne niedomówienia związane z niewłaściwym użyciem logotypu. Przez to może oszczędzić również czas tak samo Tobie, jak i osobom, które będą pracowały przy logo Twojej firmy. Wyeliminowane błędy + oszczędność czasu = oszczędność pieniędzy. Dlatego warto powierzyć projekt ekspertom, a nie freelancerowi, który wyśle jedynie logo w formacie jpg.
Przykładowe Księgi Znaku
Opracowanie logotypu oraz (publiczna) podstawowa księga znaku dla Polskiego Rejestru Statków naszego autorstwa: https://www.prs.pl/uploads/ksiega_znaku_prs_web.pdf